Foto: CVH
S obzirom da smo u posljednje vrijeme primijetili da se u javnosti pojavljuje informacija o nelogičnosti o mjestu postavljanja naljepnice za označavanje roka važenja tehničkog pregleda, koristimo priliku da objasnimo zašto je to potrebno.
Naime, izgled naljepnice, njezin sadržaj, način označavanja i mjesto njenog postavljanja na vozilu propisani su Pravilnikom o tehničkim pregledima vozila (NN 148/08). U Pravilniku stoji da se naljepnica postavlja na vjetrobransko staklo s vanjske strane u gornji desni kut, a ako to zbog veličine vozila nije moguće (kod velikih teretnih vozila ili autobusa), onda u donji desni kut. Kod motornih vozila bez vjetrobrana (mopedi, motocikli, traktori i sl.) postavlja se na prednjem desnom kraju vozila, a kod priključnih vozila na stražnjem kraju vozila, pokraj registracijske pločice. Dakle, temeljem ovog pravnog akta naljepnice se postavljaju s vanjske strane vozila, a ne kao i do sada kod pojedinih motornih vozila - s unutarnje strane vozila.
Razlozi za postavljanje naljepnice s vanjske strane
- Nova naljepnica više ne predstavlja oznaku (datum) do kada je vozilo registrirano već do kada mu vrijedi tehnički pregled. Nadzornik tehničkog pregleda dužan je skinuti staru i postaviti novu naljepnicu tehničkog pregleda. Vjerojatno ste primijetili na tehničkom pregledu da vam je naljepnica nalijepljena na vozilo odmah nakon tehničkog pregleda, a nije vam kao dosad uručena nakon postupka registracije vozila.
- Naljepnicu je znatno lakše skinuti kad se nalazi s vanjske strane stakla koje je uobičajeno ispupčeno nego s unutarnje strane stakla koje je uvijek udubljeno. Ovo je istodobno prednost i mana ovakvog načina postavljanja naljepnica. Mana je što je sada naljepnica lako dostupna bilo kome pa i osobi nekorektnih namjera. Naljepnica se skida s posebnim nožem – strugačem, ali s njim rukuje nadzornik kojemu je na ovaj način bitno olakšan rad. Kad je naljepnica postavljena s vanjske strane stakla, pri njenom skidanju ne postoji opasnost od oštećivanja raznih obloga od tkanine i gume koje se nalaze u blizini ruba stakla s nutarnje strane.
- Postavljanjem naljepnice s vanjske strane vjetrobrana omogućeno je da se postavi u krajnji gornji kut vjetrobrana pa i na područje neprozirnog crnog dijela stakla ispod kojeg se nalazi ljepilo za postavljanje vjetrobrana na karoseriju vozila i koje se ne nalazi u vidnom polju vozača iz vozila pa mu time ne zaklanja polje vidljivosti.
- Postavljanje naljepnice s vanjske strane nije nikakva novina jer se i dosad na cijelom nizu vozila (mopeda, motocikala, priključnih vozila, pojedinih traktora i sl.) naljepnica postavljala isključivo s vanjske strane vozila i nikada s tim nije bilo problema.
- Naljepnicu za označavanje roka važenja tehničkog pregleda cijeli niz država u Europi postavlja s vanjske strane (Austrija, Njemačka, Slovačka, Češka, Švedska itd.). Čak štoviše: neke od navedenih država naljepnicu postavljaju na vjetrobran, a neke i na registracijsku tablicu i u praksi nema nikakvih problema s ovakvim načinom označavanja.
- Prije same proizvodnje materijal naljepnice i ljepilo testirani su prema odgovarajućim normama koje garantiraju njihovu otpornost na utjecaj atmosfere najmanje tri godine, tako da bi naljepnice bez ikakvog problema morale izdržati na vjetrobranu predviđeni vijek trajanja.
Za novu naljepnicu 8,47 kuna ili kazna 300 kuna
No, nedobronamjerno ili slučajno odljepljivanje naljepnice moguće je i u praksi se događa. Isto kao što se događa da netko zlonamjerno s vozila skine cijele registracijske tablice. Naime: i one se nalaze s vanjske strane vozila. U takvim slučajevima vlasnik vozila može se uputiti u najbližu stanicu za tehnički pregled i predočenjem prometne dozvole kupiti novu naljepnicu za 8,47 kuna.
Članak 256. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisuje da će se novčanom kaznom od 300 kuna kazniti za prekršaj vozač ako nema postavljenu naljepnicu na prednjoj strani motornog vozila, odnosno na stražnjoj strani priključnog vozila.
Sukladno navedenom: ako vozilo prometuje bez naljepnice istaknute na gore propisan način, vozač će biti kažnjen za prekršaj novčanom kaznom od 300 kuna.
(www.mup.hr)
Stranica