Jučer, 26. srpnja u mjestu Struga Banska nadomak Dvora obilježena je 19. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru i pogibije desetero hrvatskih policajaca.
Bila je ovo prigoda da se polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća obnove sjećanja na tragične događaje koji su se na tom prostoru dogodili.
Foto: MUP
Jučer, 26. srpnja u mjestu Struga Banska nadomak Dvora obilježena je 19. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru i pogibije desetero hrvatskih policajaca.
Bila je ovo prigoda da se polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća obnove sjećanja na tragične događaje koji su se na tom prostoru dogodili.
Naime, prije devetnaest godina, srpski je agresor započeo niz minobacačkih napada na mjesta Dvorskog Pounja, dok su u sukobima s četnicima braneći mještane Struge Banske, 26. srpnja 1991. svoje živote na oltar Domovine Hrvatske položili naši kolege policajci: Mile Blažević – Čađo, Mile Pušić, Davor Vukas, Branko Vuk, Ivica Perić, Žarko Gundić, Željko Filipović, Mladen Halapa, Zoran Šaronja i Goran Fadljević.
Uz okupljene mještane, obitelji poginulih policajaca , predstavnika općinskih, gradskih i sudskih vlasti te izaslanstva MUP-a RH,obilježavanju ove obljetnice bili su nazočni i ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, saborska zastupnica Ivanka Roksandić, saborski zastupnik Ivan Šantek, državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Miljenko Radnić te zamjenik glavnog ravnatelja policije Milijan Brkić.
Prisjećajući se tragičnog događaja koji slovi za prvo pružanje otpora srpskom agresoru u Domovinskom ratu, ministar unutarnjih poslova
Tomislav Karamarko podsjetio je kako su u viteškoj borbi s nadmoćnim, nemilosrdnim, zlogukim četničkim silama zla ti hrvatski redarstvenici ovdje u Strugi Banskoj kao i tisuće njihovih suboraca na prvim crtama obrane brojnih napadnutih i razaranih hrvatskih sela i gradova toga ljeta 1991. nošeni vjerom, s Hrvatskom u srcu, dokazali i pokazali hrabrost potaknutu neizmjernom stoljetnom željom hrvatskoga naroda za svojom hrvatskom državom. Tragična i dramatična događanja u Strugi Banskoj pokazala su koliko će teška i bolna biti borba za hrvatsku neovisnost i slobodu. „Upravo su prvi hrvatski redarstvenici, branitelji omogućili svima nama da budemo svoji na svome, imamo Hrvatsku, stvaramo i gradimo njezinu sadašnjost i budućnost. U nama, djelatnicima MUP-a, prizivanje u pamćenje tih dana požrtvovnosti, beskompromisnog odupiranja opakom, zlogukom neprijatelju hrvatskih redarstvenika budi ponos. Njihova mladost i domoljublje, poštenje i viteška čast opominju nas da ih nikada ne smijemo zaboraviti. I ovdje pali hrvatski redarstvenici, policajci svjedoče da su pripadnici MUP-a prvi stali u obranu
jedine nam i vječne Hrvatske, kako se upravo iz MUP-ovih postrojbi kasnije tijekom Domovinskoga rata razvila Hrvatska vojska i Hrvatske oružane snage“, rekao je Karamarko i naglasio: “
Neka se nikad ne zaboravi, pripadnici MUP-a RH dali su neizmjerljiv doprinos obrani, stvaranju i uspostavi današnje naše Hrvatske, pridonijeli su velikim dijelom pobjedi u Domovinskome ratu. Ne zaboravimo, samo zahvaljujući njihovoj žrtvi mi danas živimo u slobodnoj, demokratskoj Republici Hrvatskoj koja u posljednjih devetnaest godina proživljava snažan razvoj i rast na svim razinama. Članica je NATO-saveza, pred ulaskom u zajednicu najrazvijenijih zemalja svijeta Europsku Uniju. Povrh svega ima sposobnu i dobro opremljenu policiju za sve izazove koje joj nameće moderno razvijeno zapadnoeuropsko ali i globalno društvo. Hrvatski policajci u mnogim mirovnim misijama diljem svijeta pronose dobar glas hrvatske policije. Sve to ostvareno zasigurno je bila i želja naših ovdje poginulih redarstvenika, branitelja.“
Prisjećajući se tragičnih događaja na tom području načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Marko Rašić u svojem je govoru istaknuo važnost obilježavanja ovakvih obljetnica, ponajprije radi odavanja počasti i zahvalnosti poginulim braniteljima ovoga mjesta, ali i svima poginulima u Domovinskom ratu, koji su za stvaranje Lijepe Naše dali ono najvrednije što su imali, svoje živote. Izaslanik županice sisačko-moslavačke Ivica Pandža, i sam sudionik Domovinskog rata, podsjetio je na sve činjenice i bol koju su policajci i mještani tog tragičnog dana proživljavali, ali i junačku hrabrost koju su iskazali. „Sve nas to obvezuje da svakodnevno širimo istinu o Domovinskom ratu, jer je poznavanje naše povijesti najčvršći jamac da se ovakve tragedije više nikada neće ponoviti“, naglasio je.
Obilježavanje ove obljetnice, uz prigodnu molitvu i službu riječima, završio je vojni ordinarij mns.
Juraj Jezerinac.
(www.mup.hr)
Stranica