U Kutini povodom Dana Grada održana nacionalna kampanja „Manje oružja, manje tragedija“

U srijedu, 7. studenoga od 9 do 13 sati, na Trgu dr. Franje Tuđmana u Kutini je povodom obilježavanja Dana Grada održana nacionalna kampanja „Manje oružja, manje tragedija“, koju su zajednički organizirali Vijeće za komunalnu prevenciju kriminaliteta Grada Kutina i kontakt policajci Policijske postaje Kutina.

Foto:  Policijska postaja Kutina

Uz ciljeve navedene nacionalne kampanje, koja je već postala tradicionalna, budući ju Ministarstvo unutarnjih poslova provodi od 2007. godine, predstavljeni su i drugi preventivni programi koji se provode na nivou MUP-a, a u predstavljanje kojih su osim kontakt policije PP Kutina bili uključeni i kutinski prometni policajci, policijski službenici granične policije Policijske postaje Dvor, interventni policajci, predstavnici HAK-a, Hrvatskog centra za razminiranje te predstavnici Udruge Specijalne jedinice policije iz Domovinskog rata RIS Kutina.

Postavljene štandove obišli su učenici osnovnih škola s područja Kutine, djeca Dječjeg vrtića Kutina, kutinski gradonačelnik Zlatko Babić sa svojim suradnicima, a nazočan je bio i ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Zdravko Modrušan. Sve zajedno, na kutinskom glavnom trgu toga je dana bilo oko 500 posjetitelja.

Mogla su se pogledati izložena razna minsko-eksplozivna sredstva, kao i fotografije s prikazanim minsko-eksplozivnim sredstvima pronađenim u prirodi, zatim dio opreme koju prilikom obavljanja svakodnevnih zadaća koriste policijski službenici (alkometar, zaštitna odjeća interventne policije i dr.), a izložena su bila i policijska vozila koja se koriste tijekom obavljanja redovnih, ali i posebnih policijskih zadataka - policijski motori, presretač, tzv. marica i multifunkcionalno vozilo Schengen bus, kojeg koriste granični policajci.

Predstavnici udruge „RIS-ova“ prikazali su svoju monografiju te fotografije pripadnika Specijalne jedinice policije u Domovinskom ratu, a svi zainteresirani su mogli dobiti i više informacija o sudjelovanju specijalne policije u Domovinskom ratu. Na štandu HAK-a posjetiteljima je sugerirano kako sigurno sudjelovati u prometu, a najmlađi vrtićanci mogli su se i provozati u autićima.

Na temu operativne akcije „Zajedno“ posjetiteljima su dijeljeni informativni letci, putem kojih je pobliže objašnjeno što je trgovanje ljudima i kako ga prepoznati, a slijedom kampanje „Manje oružja, manje tragedija“ građanima je skrenuta pozornost na zakonske odredbe iz čl. 79. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana te su pozvani da ukoliko posjeduju nešto od ilegalnih minsko-eksplozivnih sredstava, oružja ili streljiva, isto dragovoljno predaju nadležnoj policijskoj postaji, odnosno nazovu policijsku postaju i dogovore vrijeme i mjesto preuzimanja, bez bojazni da će biti sankcionirani.



Pisane vijesti