Foto: Policijska postaja Gvozd
U srijedu, 25. srpnja u prostoriji općinske vijećnice u Topuskom, pomoćnik načelnika Policijske postaje Gvozd Marijan Crnković sa suradnicima i dr. sc. Daša Poredoš Lavor iz Građanske inicijative „Moj grad Sisak“, inače vanjska suradnica Policijske uprave sisačko-moslavačke, održali su preventivni susret na temu Zaštita osoba starije živote dobi.
Kako je Općina Topusko područje na kojemu živi dosta osoba starije životne dobi, koje su nerijetko izložene raznim vrstama nasilja, od kojih prednjači ono uvjetovano ekonomskim razlozima, ovo predavanje se učinilo vrlo korisnim i potrebnim. Sudionici na susretu bili su predstavnici lokalnih institucija, ali i volonteri i buduće zaposlenice na projektu skrbi za starije osobe u lokalnoj zajednici.
U sklopu projekta „Sigurnost osoba treće životne dobi“, predavači su okupljene upoznali s obilježjima prijevara, krađa i drskih krađa te zastupljenosti starijih osoba kao žrtava ovakvih kaznenih djela, kao i o ponašanju počinitelja. Pruženi su savjeti kako podići razinu samozaštitnog ponašanja i dani primjeri iz prakse te opisani najčešći oblici prijevara počinjenih na štetu starijih osoba. Tako je pomoćnik načelnika Marijan Crnković iznio konkretne primjere iz prakse i upozorio na što se treba obratiti posebna pozornost kada se govori o prijevarama i drskim krađama na štetu starijih osoba.
Dr. sc. Poredoš Lavor predstavila je projekt „Informirana zajednica primarna prevencija nasilja nad starijim osobama“ čiji je nositelj Građanska inicijativa "Moj grad Sisak", financiran je sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a sufinanciran sredstvima Grada Siska. U svom se izlaganju osvrnula na osobitosti života osoba starije životne dobi, gubitke koje ovu dob prate, ali i na probleme nasilja nad osobama starije životne dobi. "Najčešći razlog nasilja nad starijim osobama je koristoljublje. Istraživanja su pokazala da se opasnost od izvrgnutosti nasilju u obitelji za starije povećava ako je žrtva ovisna zbog bolesti ili siromaštva, ako živi u obitelji opterećenoj nasiljem i međugeneracijskim sukobima. Starije osobe nezadovoljne svojim položajem u obitelji često i same prikrivaju pojavne znakove zanemarivanja i/ili zlostavljanja“ - pojasnila je Poredoš Lavor.
Nazočne osobe su izjavile kako su potaknute ovim predavanjem počele razmišljati na drugačiji način – mnoge su istaknule kako nikada do sada nisu razmišljale o tome da se i starijim osobama u životu događaju nemili događaji kao što je tjelesno, seksualno i psihičko nasilje, kao i da su potaknuti na promišljanje današnjim obrađenim sadržajima osvijestili činjenicu da problemi ove vrste postoje i u njihovom životnom okruženju i da ga je potrebno sustavno rješavati.
Sudionici su istaknuli da su na ovom susretu dobili nove informacije po pitanju zaštite ljudskih prava i dostojanstva života, kao i o postojanju besplatnog telefona za pravnu podršku 0800 200 098.
Okupljenima su podijeljeni promotivni materijali (letci) te su svi zajedno pogledali edukativno-informativni film preventivnog karaktera, kojeg je snimila Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, a u kojemu su sudjelovali predstavnici lokalne vlasti i umirovljenici, s jasnim porukama kako za nasiljem bilo koje vrste nema niti potrebe niti opravdana.