- Objavljeno: 23.09.2020.
Obilježen 22. rujan “Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama”
Policijski službenici ove Policijske uprave su u suradnji s partnerima obilježili Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Foto: PU sisačko-moslavačkaU spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu, 22. rujna 1999. godine, policijski službenici Policijske uprave sisačko-moslavačke su u suradnji s partnerima, Centrom za žene „Adela“ iz Siska, nadležnim Centrima za socijalnu skrb, Top termama Topusko, Općinom Topusko, članovima pokreta “Zaželi” i s nekoliko osnovnih i srednjih škola u razdoblju od 19. do 22. rujna, na prigodan način u sklopu projekta “Lily” obilježili Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Tijekom obilježavana spomenutog dana, na postavljenim Info pultovima građani su informirani kako prepoznati nasilje u obitelji kao i o znakovima nasilja na žrtvi. Upoznati su o brojevima telefona na koje mogu nazvati i prijaviti nasilje te im je podijeljen promotivni materijal i razni letci.
Također, prisutnim građanima je skrenuta pozornost na važnost pravovremene i istinite prijave svih oblika nasilja. Potaknuti su da ukoliko budu ili već jesu svjedoci nasilja, da o istome obavijeste nadležni Centar za socijalnu skrb ili najbližu policijsku postaju, a sve u cilju zaštite žrtve nasilja i smanjenja mogućih posljedica nasilja, kao i podizanja svijesti da nasilje nije i ne mora biti dio svakodnevnoga života.
Analiza kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji u 2020. godini
Naime, zaštita žrtava nasilja u obitelji sve više se ostvaruje u okviru kaznenog zakonodavstva, što je rezultat napora policije u edukaciji prepoznavanja i pravilne kvalifikacije određenih ponašanja kroz kazneno pravnu umjesto prekršajno pravnu reakciju, na koji način počiniteljima šaljemo jasnu poruku o stavu države prema nasilju u obitelji.
Tako je u prvih osam mjeseci ove godine evidentirano 46 kaznenih djela nasilja u obitelji, dok je u istom razdoblju prošle godine evidentirano 16 kaznenih djela.
Statistički podaci ukazuju da je u prvih osam mjeseci ove godine iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, zabilježeno 13,3 % manje prekršaja u odnosu na 2019. godinu (274 prekršaja u 2020. godini u odnosu na 316 prekršaja u 2019. godini), 14,6% manji broj počinitelja prekršaja Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, odnosno ukupno 346 počinitelja, što je za 59 počinitelja manje u odnosu na isto razdoblje 2019. godine kada je zabilježeno 405 počinitelja.
Prijavite nasilje – prekinimo šutnju
Građani koji imaju saznanja o nasilju, nasilje svakako trebaju prijaviti policiji i to u slučaju trenutne izloženosti nasilju žurnim pozivom na broj 192, a u drugim situacijama, dok se ne normalizira stanje s ograničavanjem socijalnih kontakata, putem on line aplikacije za prijavu zlostavljanja djece Red Button ili putem elektronske pošte policija@mup.hr.
Pozivamo građane da posjete našu web stranicu i dodatno se informiraju o znakovima i posljedicama nasilja u obitelji, obvezama i procedurama postupanja policije, zaštitnim mjerama i drugim savjetima žrtvama, a u kalendaru nasilja mogu vidjeti i statističke pokazatelje nasilnih događaja u obitelji.
Odgovornost za sprječavanje nasilja i zaštitu žrtava sigurno je jedna od najvećih i najvažnijih odgovornosti policije, ali odgovornost leži i na čitavoj zajednici, odgovornost da se saznanje o nasilju prijavi, čime će se pokrenuti sustav podrške i pomoći žrtvi nasilja.
Nasilje je društveni problem, stoga zajedno prekinimo šutnju!
Kroz ostvarene kontakte s prisutnim građanima, isti su izrazili veliko zadovoljstvo ovakvim načinom informiranja i educiranja, te su podržali aktivnosti policije.
U provođenju spomenutih preventivnih aktivnosti svojim prisustvom na Info postavu u Sisku podršku je dala predsjednica Županijeske skupštine Sisačko-moslavačke županije Ivanka Roksandić i zamjenik gradonačelnice Grada Siska Marko Krička, a u Petrinji podršku je dao gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.