U Sisku održana konferencija i prezentacija projekta „Razminiranje i društveno-gospodarska integracija“ u okviru švicarsko-hrvatskog programa suradnje

Slika PU_SiM/Vijesti/2018/HCR/HRC Sk/HCR-gl..jpg

Foto: PU sisačko-moslavačka

U Hrvatskom centru za razminiranje u Sisku je danas, 9. listopada, održana Uvodna konferencija i prezentacija projekta „Razminiranje i društveno-gospodarska integracija“. Projekt se sastoji od razminiranja zaštićenog šumskog zemljišta, ali i društveno-gospodarske integracije žrtava mina, a financiran je darovnicom Švicarske Konfederacije u iznosu od cca 23 milijuna kuna, od čega 18.9 milijuna kuna za razminiranje.

Ovim programom suradnje na području Sisačko-moslavačke županije planira se razminirati 1,7 km2 područja Kotar šume, što će doprinijeti sigurnosti lokalnog stanovništva, kao i sigurnosti zaposlenika Hrvatskih šuma koji svakodnevno rade na ovom području.

Na konferenciji su se pozdravnim govorima obratiti ravnatelj HCR-a Zdravko Modrušan, zatim ovlašten za obavljanje poslova ravnatelja Ureda za razminiranje Hrvoje Debač, državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Velimir Žunac, župan Sisačko – moslavačke županije Ivo Žinić, veleposlanica Švicarske Konfederacije u Republici Hrvatskoj NJ. E. Emilija Georgiev Regamey i pomoćnik ministra, ujedno i izaslanik ministra unutarnjih poslova dr. sc. Davora Božinovića, Damir Trut.

Izrazivši zadovoljstvo što je Hrvatska, u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje na smanjenju ekonomskih i socijalnih nejednakosti unutar proširene Europske unije, u Švicarskoj pronašla pouzdanu zemlju partnera u problematici razminiranja, pomoćnik Trut je istaknuo kako je humanitarno razminiranje hrvatskih površina jedan od prioriteta Republike Hrvatske.

„Sveukupno smo za poslove razminiranja iz svih izvora financiranja od 1998. do 2017. godine utrošili 5.4 milijardi kuna. U tom smo razdoblju razminirali preko 566.4 četvornih kilometara površine, kroz tehnički i opći izvid iz minski sumnjivog prostora isključili više od 857.5 četvornih kilometara, čime je očišćena površina od gotovo 1.424 četvorma kilometra. Od mina je pritom stradalo 595 osoba, od čega 203 smrtno, a kontinuiranom međuinstitucionalnom edukacijom i informiranjem, postigli smo da je posljednje dijete stradalo 2004,  zadnji odrasli civil 2014., a prošla je godina prva bez minskog incidenta i nesreće. Cilj nam je takav trend i nastaviti…“, rekao je  Trut i nastavio: “Razminiranje je važno za nacionalnu sigurnost, a naša posebna pažnja usmjerena na pogranično područje, pridonosi i sigurnosti zemalja regije.“ Pomoćnik Trut također je izrazio zadovoljstvo što je upravo Kotor šuma u Sisačko-moslavačkoj županiji i u ovoj suradnji prepoznata kao izuzetno opasno minsko polje u blizini naseljenih područja.

U razdoblju od 1996. do 2016. godine na području Sisačko-moslavačke županije zabilježeno je 114 minskih incidenata s 38 smrtnih slučajeva te 48 teških ozljeda. Na području Kotar šume, u istom je razdoblju u 16 minskih incidenata smrtno stradalo deset, dok je teško ozlijeđeno šest osoba.



Pisane vijesti