- Objavljeno: 26.06.2009.
Glina: Obilježena 18. obljetnica početka oružanog otpora u ratu
Ovom su prigodom obnovljena sjećanja na otpor hrvatskih policajaca prilikom napada srpskih paravojnih formacija na Policijsku postaju Glina, koje su u ranim jutarnjim satima 26. lipnja 1991. godine , netom nakon što je Hrvatski sabor 25. lipnja donio odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, izvršile oružani napad.
Pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora, a u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave sisačko-moslavačke i Poglavarstva Grada Gline, danas je u Glini tradicionalno obilježena obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru u Domovinskom ratu.Ovom su prigodom obnovljena sjećanja na otpor hrvatskih policajaca prilikom napada srpskih paravojnih formacija na Policijsku postaju Glina, koje su u ranim jutarnjim satima 26. lipnja 1991. godine, netom nakon što je Hrvatski sabor 25. lipnja donio odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, izvršile oružani napad.
U pomoć policajcima i mještanima Gline došli su specijalci iz Antiterorističke jedinice Lučko i policajci Policijske uprave sisačko-moslavačke te postrojbe Zbora narodne garde, pa su zajedničkim snagama oslobodili zaposjednutu policijsku postaju i vratili je pod hrvatsku vlast.
Obilježavanju ove obljetnice, uz branitelje i mještane Gline te roditelje poginulog policajca Tomislava Roma, bili su nazočni: izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Josip Đakić, zastupnik u Hrvatskom saboru, izaslanik ministra unutarnjih poslova i glavnog ravnatelja policije Zdravko Janić, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije, Ivica Porubić, načelnik Odjela javnog reda, Milan Ratković, pomoćnik zapovjednika Zapovjedništva interventne policije, zamjenici županice Sisačko-moslavačke županije, Mira Harcet i Andrija Rudić, gradonačelnik Grada Gline Milan Bakšić s članovima Gradskog vijeća Grada Gline, načelnik PU sisačko-moslavačke Marko Rašić s načelnicima svih odjela i policijskih postaja, predstavnici Ministarstva obrane, oružanih snaga i Hrvatske vojske, predstavnici pravosuđa, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, predstavnici svećenstva i medija.
U svojim govorima saborski zastupnik Josip Đakić, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić, zamjenik županice Andrija Rudić i gradonačelnik Grada Gline Milan Bakšić, podsjetili su na značaj ove obljetnice i izrazili veliku zahvalnost svim poginulim i živućim braniteljima Gline, koji su velikom hrabrošću i svojom krvlju ispisivali noviju hrvatsku povijest. Također su naglasili da se ovaj događaj ne smije zaboraviti zbog svih nas i naše djece, zbog našeg mira, jer bez ovakvih prisjećanja i odavanja zahvalnosti svim hrvatskim braniteljima i osloboditeljima, hrvatskoj vojsci i policiji, nećemo znati kako se teško stvarala Hrvatska i kolika je cijena hrvatske slobode.
U spomen na poginule pripadnike Policijske postaje Glina, ATJ Lučko i sve civilne branitelje Gline, položili su vijence i zapalili svijeće ispred središnjeg križa na Trgu bana Josipa Jelačića u Glini, a u crkvi Svetog Ivana Nepomuka održana je sveta misa. Prije početka svečanog obilježavanja obljetnice, posebno je izaslanstvo u mjestu Gornji Viduševac položilo vijenac na grob poginulog policajca Tomislava Roma, u čiju je čast danas održana i četvrta memorijalna utrka.