- Objavljeno: 06.12.2024.
VIDEO: Učenici iz Gline i polaznici Policijske škole "Josip Jović" poslali jasnu poruku " Manje oružja, manje tragedija"
Nakon nedavnog oružanog sukoba ispred Osnovne škole u Glini, Policijska uprava sisačko-moslavačka odlučila je poduzeti konkretne korake kako bi osnažila osjećaj sigurnosti među građanima, a posebno među učenicima. U četvrtak, 5. prosinca, u suradnji s Osnovnom i Srednjom školom Glina, organizirana je preventivna akcija pod nazivom „Manje oružja, manje tragedija“. Ovaj događaj, u kojem su sudjelovali i polaznici Policijske škole Josip Jović, pokazao je koliko je angažman policije važan za sigurnost zajednice i sprječavanje nasilja.
Policija je u Glinu stigla s jasnom misijom - pružiti podršku lokalnoj zajednici, podići svijest o opasnostima oružja i nasilja te educirati građane o važnosti odgovornog ponašanja.
Najveću pozornost izazvao je dolazak 100-tinjak polaznika Policijske škole Josip Jović, koji su se okupili ispred Policijske postaje Glina. Prošli su gradom i započeli šetnju prema Osnovnoj školi, gdje su se održavale glavne aktivnosti manifestacije. Šetnja, koja je doslovno "zaplavila" Glinu, bila je poruka građanima da je policija prisutna, angažirana i spremna podržati zajednicu u svim izazovima.
Dolaskom do školskog igrališta, pridružili su im se učenici kako bi snimili zajedničku milenijsku fotografiju kojom su poslali snažnu poruku, a to je da žele zajednicu u kojoj će biti manje oružja, a samim time i manje tragedija.
U sklopu preventivne aktivnosti, organizirane su kreativne radionice za učenike svih uzrasta gdje su policajci preuzeli ulogu mentora i edukatora. Poticali su ih da kroz umjetnost, kreativne zadatke i suradnju pošalju zajedničku poruku o opasnostima koje donosi oružje. Učenici Srednje škole Glina su i ove godine razmišljali o pravima djece na temelju Opće deklaracije o ljudskim pravima te Deklaracije o pravima djeteta, o čemu su pisali u svojim literarnim radovima.
Osim radionica, u školskoj dvorani bili su postavljeni i štandovi na kojima su učenici mogli bolje upoznati različite aspekte rada policije. Interventni policajci su izložili specijaliziranu opremu koju koriste u svojoj svakodnevnoj službi, a na štandu protueksplozijske zaštite su imali priliku vidjeti opremu koja se koristi za sigurno uklanjanje eksplozivnih naprava. Međutim, najviše pažnje izazvao je štand Policijske akademije, gdje su učenici mogli naučiti kako se izuzimaju otisci papilarnih linija, a za uspomenu su dobili i diplomu s otiskom svoga dlana.
Za najkreativnije radove učenika dodijeljene su medalje, koje je za njih izradila Tehnička škola Sisak. Policija je nagradila njihov trud, ali i pokazala koliko cijeni angažman mladih u prevenciji nasilja.
Načelnik Policijske uprave Alenko Vrđuka uručio je i plakete za zahvalnost ravnatelju Osnovne škole Glina, Zoranu Kiriniću i ravnateljici Srednje škole Glina, Mariji Magušić Novosel koji su bili domaćini manifestacije i čija je podrška omogućila realizaciju svih navedenih aktivnosti.
Potporu navedenoj preventivnoj aktivnosti pružila je i voditeljica Službe za prevenciju Ravnateljstva policije Sandra Veber kao i gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković.
Ova manifestacija bila je samo jedna od brojnih primjera preventivnog rada koji Policijska uprava sisačko-moslavačka kontinuirano provodi. Kroz radionice, štandove i osobnu interakciju, policija je poslala jasnu poruku - samo zajedničkim radom i angažmanom možemo stvoriti sigurnije okruženje za sve. Kroz ove aktivnosti, policija ne samo da educira, već i aktivno doprinosi stvaranju sigurnijeg društva u kojem mladi prepoznaju policiju kao partnera i nositelja pozitivnih promjena.